PRACOWNIE

W naszym Warsztacie Terapii Zajęciowej funkcjonują pracownie:

  • CZYNNOŚCI DNIA CODZIENNEGO

W pracowni czynności dnia codziennego podopieczni utrwalają podstawowe nawyki higieniczne takie, jak: mycie zębów, rąk, dbanie o schludny wygląd zewnętrzny oraz dobieranie ubrań stosownie do pogody, pory roku. Nabywają umiejętności  sprzątania, prania, prasowania.  W ramach programu uczą się mycia okien, zamiatania i mycia podłogi, czyszczenia i konserwacji mebli, czyszczenia odzieży i obuwia. Poznają zasady korzystania z urządzeń kuchennych oraz sprzętu AGD, które pozwalają usprawnić wykonywaną pracę, a jednocześnie zostają zaznajomieni z praktycznym przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.

  • SZTUKI UŻYTKOWEJ I MARKETINGU

Głównym celem pracowni jest zdobywanie przez uczestników umiejętności wykonywania przedmiotów codziennego użytku. Różnorodne techniki artystyczne zastosowane podczas wykonywania prac podkreślają oryginalność kształtów, kolorów i tworzyw, z których zostały wykonane. Pracownia zajmuje się również przygotowywaniem do sprzedaży prac powstałych w ramach terapii zajęciowej, ich magazynowaniem i dystrybucją z zastosowaniem różnych technik marketingowych.

  • RĘKODZIELNICTWA

W pracowni rękodzielnictwa wykonuje się dzianinę na drutach i na kole dziewiarskim, a także haft różnymi ściegami. Inną formą, mającą zastosowanie w tej pracowni jest szydełkowanie. Pozwala ona na wykonanie wielu ciekawych ozdób do codziennego użytku. Inne ciekawe techniki wykorzystywane  w pracowni rękodzielnictwa to m.in. tkanie  na osnowie oraz igłą perską, sploty techniką makramy (wyplatanie przedmiotów użytkowych i zdobniczych ze sznurka sizalowego). Wykorzystując ekologiczne materiały (siano, suszone kwiaty, nasiona) wykonywane są stroiki okolicznościowe oraz figurki  z siana.

  • KRAWIECKA

W pracowni krawieckiej uczestnicy uczą się szycia ręcznego, przyszywania guzików, cerowania i obsługi maszyny do szycia. Poznają technikami kroju  i szycia, które wykorzystują szyjąc fartuszki, rękawice kuchenne, worki na stroje gimnastyczne, maskotki, poduszki. Pracownia ta zajmuje się także projektowaniem i szyciem kostiumów oraz rekwizytów do wystawianych przez warsztat przedstawień. Uczestnicy poznają również tajniki kroju, podszywania i skracania odzieży.

  • KULINARNA

Uczestnicy zdobywają w pracowni kulinarnej wiedzę z zakresu przygotowywania różnych potraw począwszy od prostych kanapek  po obieranie warzyw, gotowanie zup, przyrządzanie sałatek, deserów oraz wypiek ciast. Ponadto poznają zasady podawania posiłków do stołu, a także biorą udział  w przygotowywaniu przetworów na zimę. Staramy się również rozwijać u naszych podopiecznych umiejętność estetycznego przygotowywania  i podawania posiłków.

  • PLASTYCZNA

W pracowni plastycznej rozwijane są zdolności artystyczne. Uczestnicy malują na płótnie, szkle, drewnie, wykonują odlewy gipsowe oraz ozdabiają przedmioty techniką decoupage. Wytwarzane są elementy dekoracyjne wnętrz, przy zastosowaniu zarówno tradycyjnych jak  i nowatorskich technik zdobnictwa. Wszystkie te prace wymagają wiele skupienia i uwagi, uczą jak wykorzystywać poszczególne artykuły plastyczne, rozwijają wrażliwość i estetykę. Wykonane prace prezentowane są na wystawach, aukcjach i kiermaszach, dzięki czemu uczestnicy warsztatu biorą czynny udział w integracji społecznej.

  • ŚRODOWISKOWA

Pracownia środowiskowa dostarcza wiedzy na temat roślin, zwierząt  i otaczającej nas przyrody. Uczestnicy nabywają umiejętności  związane  z pielęgnacją roślin doniczkowych i rabatowych – wysiewają, szczepią, podlewają, przesadzają. Podopieczni doskonalą się  również w uprawie roślin warzywnych w tunelu foliowym. Dbają o roślinność na teranie warsztatu, pielęgnując klomby i trawniki. Uczestnicy nabywają umiejętności związane z obsługą narzędzi i urządzeń wykorzystywanych  w ogrodnictwie. W pracowni powstają także wspaniałe stroiki świąteczne i okolicznościowe wykonywane na bazie elementów naturalnych. W ostatnim czasie pracownia wykonuje przedmioty z papierowej wilkliny.

  • STOLARSKA

Zajęcia w pracowni stolarskiej pozwalają na ćwiczenie praktycznych umiejętności związanych z obróbką drewna. Umożliwiają również zdobycie wiedzy dotyczącej materiałów, narzędzi i urządzeń mających zastosowanie w stolarstwie. Podopieczni poznają sposoby  wykończenia powierzchni drewna  i artystycznego zdobnictwa wyrobów. Pracownia wyposażona jest w elektronarzędzia, urządzenia i narzędzia umożliwiające wykonywanie różnorodnych prac stolarskich.   W pracowni powstają: meble, pamiątki, wyroby artystyczne, ramy do obrazów  i gobelinów, rekwizyty do przedstawień teatralnych, dekoracje sceniczne. Dokonywane są również naprawy sprzętów użytkowanych w warsztacie.

  • ZDOBNICTWA

W Pracowni zdobnictwa uczestnicy wykonują zadania wykorzystując różne metody pracy typu: malowanie, lepienie, formowanie, modelowanie, projektowanie, wycinanie, wyklejanie i rysowanie. Podczas zajęć uczestnicy rozwijają sprawność manualną, odkrywają swoje talenty i zainteresowania artystyczne, kształtują wyobraźnię i umiejętność zachowania  proporcji oraz uchwycenia perspektywy. Uczą się także współpracy i budowania pozytywnych relacji w grupie.

  • ANIMALOTERAPII I REHABILITACJ

Warsztat zyskał nową pracownię animaloterapii i rehabilitacji.  Animaloterapia to metoda wspomagająca leczenie oraz rehabilitację osób z niepełnosprawnością, polegająca na bliskim i naturalnym kontakcie ze zwierzętami. W nowopowstałej pracowni  zostaną wykorzystane dwie metody: dogoterapii i hipoterapii. To terapia z udziałem psa oraz z udziałem konia/kucyka. W zajęciach będzie brał udział pies Dżeki. Uczestnicy pracowni będą mieć stały kontakt ze zwierzętami i ptakami z Mini ZOO znajdującego się na terenie Sanktuarium. Jednym z zadań będzie również nabywanie praktycznych umiejętności w codziennej pracy ze zwierzętami czyli karmienie  i pielęgnacja. Opiekowanie się zwierzęciem uczy odpowiedzialności, motywuje do działania w zakresie jego pielęgnacji i nadzoru, wyzwala aktywność spontaniczną. Istotnym czynnikiem leczącym jest nawiązanie więzi miedzy uczestnikiem a zwierzęciem, która pozwala na niwelowanie poczucia osamotnienia i generowanie pozytywnych emocji.