Dożynki 2018

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej odbyły się diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki 9 września 2018, w których wzięliśmy udział.
Na uroczystość przybyło ok. 2,5 tys. osób, przede wszystkim z gminy Pawłów i powiatu Starachowice oraz z innych miejsc diecezji radomskiej. Jak co roku uroczystość rozpoczął wielobarwny korowód dożynkowy drogami Kałkowa i Godowa.

Centralnym punktem dożynkowych uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył ks. Kan. Piotr Walkiewicz – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezji Radomskiej. Na zaproszenie Kustosza Sanktuarium odpowiedział także ks. Kan. Andrzej Rdzanek – Dziekan Dekanatu Starachowice-południe.

Po uroczystej Mszy św., która odbyła się na ołtarzu polowym przy Golgocie Martyrologium Narodu Polskiego w Kałkowie pielgrzymi wraz z duchownymi udali się na drugą część tegorocznych dożynek, mianowicie na piknik dożynkowy, który odbył się na boisku w Kałkowie. Tegorocznymi organizatorami Dożynek byli: Proboszcz parafii p.w. M. M. Kolbego w Kałkowie – Godowie : Ks. Kan. Zbigniew Stanios oraz Wójt Gminy Pawłów- Pan Marek Wojtas i Stowarzyszenie „Gmina Pawłów Plus”. Równolegle do obchodów na boisku odbył się także po raz drugi Bieg po Ziemi Pawłowskiej „Biegaj z Plusem”. Bieg podzielono na 12 kategorii wiekowych. Najkrótszy dystans wynosił 300 m, najdłuższy – 5 km. Wszyscy dostali medale, a zwycięzcy – puchary i nagrody rzeczowe.

Na pikniku dożynkowym było wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży m.in. zjeżdżalnie, wata cukrowa, piłka nożna na dmuchanym boisku, wspinaczka, strzelanie z łuku, nauka udzielania pierwszej pomocy, gokarty, lody, konkurencje dla dzieci itp. Dla wszystkich była poczęstunek m.in. kiełbaska z grilla, lody, ciasta upieczone przez mieszkańców Kałkowa i Godowa, zupa grochowa. Dania przygotowały różne organizacje z Kałkowa i okolic. Można było kupić produkty na stoiskach handlowych. Oczywiście wszystkiemu towarzyszyła muzyka i śpiewy w wykonaniu solistów, grup regionalnych m.in. Zespół Sołtyski, Koło Gospodyń Wiejskich, Grupa z Adamowa itp, dzieci z Państwowej Szkoły Podstawowej w Godowie i inni.

ZAPRASZAMY DO PEŁNEJ GALERII ZDJĘĆ:  kliknij TUTAJ !!!