DOŻYNKI DIECEZJALNO-POWIATOWO-GMINNE

     W ósmą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie oraz 32 rocznice przybycia obrazu Matki Bożej na Świętokrzyską Ziemię odbyły się Dożynki Diecezjalno – Powiatowo – Gminne, w których organizacji udział wzięły: Diecezja Radomska, Powiat Starachowicki, Gmina Pawłów.

Na uroczystość przed kościołem sanktuaryjnym przybyło kilkanaście delegacji z wieńcami dożynkowymi z terenu naszej diecezji. Uczestnicy naszego warsztatu wzięli udział w dożynkowym korowodzie, delegacja niosła wieniec – Wizerunek Matki Bożej Bolesnej. Mszę świętą sprawował biskup Henryk Tomasik, któremu towarzyszyli kapłani z terenu dekanatu Starachowice południe wraz z ks. Dziekanem Andrzejem Rdzankiem, w tym także proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Kan. Zbigniew Stanios oraz   ks. Andrzej Bartosiński diecezjalny duszpasterz rolników

Starostami Dożynek byli państwo Kamila i Paweł Knop – gospodarze ze Sarbic w gminie Łopuszno, którzy w słowie przywitania nadmienili: „Obecny rok nie był łatwy dla rolnictwa. W zeszłym roku ulewne deszcze, a w tym roku susza. W takich warunkach na niewiele zda się wysoka technika i nowoczesne maszyny, podstawową staje się mocna wiara rolników, oraz ciężka praca”.
Oprawę muzyczną mszy św. stanowiła Orkiestra Dęta z Kunowa pod kierunkiem pana Kapelmistrza Jerzego Kłonica.
Wśród gości Dożynek znaleźli się m.in. Wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas wraz z przedstawicielami gminy Pawłów, Bożena Wrona Przewodnicząca Rady Powiatu Starachowice, Dyrekcje i nauczyciele oraz dzieci ze szkół gminy Pawłów, Dyrektor Domu Kultury w Pawłowie p. Alicja Imiołek wraz z zespołem „Okrasa”.
Nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie, a nade wszystko ukochanych parafian z Kałkowa – gospodarzy dożynek.

W programie artystycznym dożynek znalazły się m.in. występy Zespołu „Okrasa” z Domu Kultury w Pawłowie. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które miały do dyspozycji m.in. wóz z kucykami.