IV Spotkania teatralne

DSC_0716Dzień 2 października br., bez wątpienia dla wielu osób był dniem wyjątkowym, gdyż właśnie tego chłodnego środowego dnia rozpoczęły się IV Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2013 pt.:„Miłość jest w każdym z nas”. Organizatorem tej imprezy było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Godowie. Zadanie realizowane było przy wsparciu finansowym udzielonym przez Wojewodę Świętokrzyskiego w ramach konkursu pod nazwą: „Działania na rzecz integracji międzypokoleniowej głównie skutkujące nawiązaniem trwałych więzi”. Współorganizatorem spotkań był Warsztat Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kałkowie Godowie, oraz Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie. Imprezę Honorowym Patronatem odjęła Pani Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski.


Inauguracją uroczystości była Msza Święta, której przewodniczył Ks. Kustosz Zbigniew Stanios, proboszcz Parafii w Kałkowie-Godowie. Po Mszy Św. w Auli Jana Pawła II dokonano uroczystego otwarcia IV Spotkań Teatralnych Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2013 pt.: „Miłość jest w każdym z nas”. Przybyłych gości powitali Pani Dorota Jop – Prezes Stowarzyszenia „RADOŚĆ” w Godowie oraz Pan Roman Konopka – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie. W imieniu Pani Wojewody przybyły Panie Agnieszka Dudek i Ewa Kasperkiewicz reprezentujące Wydział Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Swoją obecnością zaszczycili również: Pan Andrzej Matynia – Starosta Powiatu Starachowickiego, Pan Wiesław Daszkowski – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach oraz Pani Alicja Imiołek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, która w imieniu Pana Ignacego Gierady – Wójta Gminy Pawłów odczytała list gratulacyjny kierowany do organizatorów. Gościem honorowym był Ks. Infułat Czesław Wala serdeczny przyjaciel osób niepełnosprawnych, starszych, chorych i potrzebujących pomocy.
W Tegorocznych spotkaniach na scenie zaprezentowały się grupy teatralne z trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Były to: grupa teatralna ALTANKA ŚWIĘTOKRZYSKA z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie – sztuka pt.: „Zakochany Żebrak”
grupa teatralna RÓŻE MARYJI z Domu Ludzi Starszych w Kałkowie-Godowie – sztuka pt.: „Miłosierny samarytanin”
grupa teatralna ARABESKA z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich – sztuka pt.: „Miłość romantycznie i na wesoło”
grupa teatralna BRZASK ze Środowiskowego Dom Samopomocy w Starachowicach – sztuka pt.: „Siostrzana miłość”
grupa teatralna FENIKS z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej – sztuka pt.: „Wolontariusz z przypadku”
grupa teatralna SILENTIUM z Domu Pomocy Społecznej RELAX w Brodach – sztuka pt.: „Tam, gdzie jest miłość…”
grupa teatralna PROMIS z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mnichowie – sztuka pt.: „W życiu jak w piosence”
grupa teatralna FIGIEL z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy – sztuka pt.: „Romeo i Julia”
grupa teatralna ZŁOTA JESIEŃ z Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach – sztuka pt.: „Miłość oczami dziecka”
grupa teatralna TACY SAMI z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach – sztuka pt.: Scenka kabaretowa z historii „Romek i Julka ”
grupa teatralna ANTRAKT z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielce – sztuka pt.: „Bajka o słodkiej królewnie i pięknym księciu”.
Panowała gorąca i podniosła, można by rzec świąteczna atmosfera, bo rzeczywiście było to święto; wspaniałe święto sztuki i przekraczania bariery niepełnosprawności. Prezentowane spektakle były pełne ekspresji uczuć i emocji zaś aktorzy na scenie emanowali miłością, wdziękiem i radością zgodnie z myślą przewodnią imprezy – „Miłość jest w każdym z nas”. Przedstawienia dostarczyły widzom wielu pozytywnych emocji i wzruszeń. Po zakończeniu występów jury udało się na burzliwą naradę. Prezentowane spektakle oceniali:
Pani Magdalena Cioroch – choreograf, instruktor tańca i fitness.
Pan Maciej Bidziński – instruktor muzyczno-teatralny Spółdzielczego Domu Kultury w Starachowicach, aktor Teatru Dramatycznego im. Księdza Infułata Czesław Wali w Kałkowie-Godowie.
Ksiądz Andrzeja Wróblewskiego – Wikariusz Parafii w Kałkowie- Godowie; z zamiłowania historyk, miłośnik i kolekcjoner dzieł sztuki ze szczególnym upodobaniem do sztuki sakralnej.
W czasie gdy trwały obrady, uczestnicy spotkań wzięli udział w panelu dyskusyjnym, dzieląc się wrażeniami z obejrzanych sztuk. Panel dyskusyjny zakończył się wyłonieniem laureata Nagrody Publiczności, po czym Jury ogłosiło następujące wyniki konkursu:
I miejsce – „Romeo i Julia” – grupa teatralna FIGIEL, WTZ w Janowicy
II miejsce – „Zakochany Żebrak” – grupa teatralna ALTANKA ŚWIĘTOKRZYSKA, WTZ w Kałkowie-Godowie
III miejsce – „Wolontariusz z przypadku” – grupa teatralna FENIKS, WTZ w Jedlance Starej
I wyróżnienie – „Miłosierny samarytanin” – grupa teatralna RÓŻE MARYJI, DPS w Kałkowie-Godowie
II wyróżnienie – „Siostrzana miłość” – grupa teatralna BRZASK, ŚDS w Starachowicach
III wyróżnienie – Scenka kabaretowa z historii „Romek i Julka ” – grupa teatralna TACY SAMI, WTZ w Starachowicach
Wyróżnienie dla najlepszego aktora – Jakub Staszałek za rolę „Żebraka” w spektaklu „Zakochany Żebrak” prezentowanym przez grupę teatralną ALTANKA ŚWIĘTOKRZYSKA z WTZ w Kałkowie-Godowie
Nagroda Publiczności – „Miłość oczami dziecka” grupa teatralna ZŁOTA JESIEŃ, DPS w Starachowicach
Nagrody wręczyła Pani Agnieszka Dudek z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
Nagrody główne za I, II i III miejsce, trzy wyróżnienia oraz nagrody za udział zostały ufundowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego – Panią Bożentynę Pałkę-Korubę, natomiast wyróżnienie dla najlepszego aktora oraz nagroda publiczności, zostały zakupione przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Godowie.
Sponsorami imprezy byli:
Home.pl oraz Marbo Sport w Starachowicach