II Spotkania teatralne

AB teatry 698Dnia 21 września 2011roku odbyły się II Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2011 pt.:„Legendy Świętokrzyskie i nie tylko…”
Organizatorami tej imprezy byli: Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym „RADOŚĆ” w Godowie, Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie oraz Warsztat Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kałkowie-Godowie. Honorowy patronat nad II Spotkaniami Teatralnymi Osób Niepełnosprawnych przyjęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jarubas oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Pan Andrzej Matynia.


Celem imprezy była integracja środowisk twórczych, stworzenie klimatu wzajemnej akceptacji, tolerancji i zrozumienia oraz wymiana pomysłów i doświadczeń w amatorskim tworzeniu sztuk teatralnych.
Spotkania Teatralne inaugurowała Msza Św. celebrowana przez ks. Andrzeja Wróblewskiego oraz ks. Henryka Wólczyńskiego. Po Eucharystii zaproszeni goście udali się do Auli Jana Pawła II gdzie grupy teatralne wystawiały swoje spektakle. Niepełnosprawni artyści mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności nie tylko przed przychylną i żywo reagującą publicznością, ale również przed profesjonalnym jury w skład którego weszli: Dorota Tondera – Dyrektor Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, Robert Tondera – aktor Teatru Rampa w Warszawie , Adam Bojara – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Plastyków Studio FAM – ART w Warszawie i Ks. Andrzej Wróblewski – wikariusz parafii w Kałkowie- Godowie.
W pierwszej części występów na scenie mogliśmy zobaczyć 5 grup teatralnych Występowały kolejno: ZŁOTA JESIEŃ z Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach z „Legendą o zbóju Madeju”, SILENTIUM z Domu Pomocy Społecznej Relax w Brodach z przedstawieniem „Święty Emeryk i Jeleń”, TATR SŁOWA ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starachowicach „Jeszcze jedno wspomnienie”, BRZASK ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach „Legenda o Świętokrzyskim Skowronku”, FERMATA z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siennie „Wiśnickie diabły”. Po przerwie obiadowej kolejnych 6 grup prezentowało swoje umiejętności aktorskie: TACY SAMI Z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach „Legenda Świętokrzyska”, ZODIAK z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrowcu Świętokrzyskim „Świętokrzyskie czary”, OBIEŻYŚWIAT z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrowcu Św. „Czarownice z Łysej Góry”, Altanka Świętokrzyska z Warsztatu Terapii Zajęciowej Kałków-Godów „Legenda o Świślinie”, RÓŻE MARYJI z Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie–Godowie „Mały Książę”, NIE JEST ŹLE z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skarżysku Kamiennej „Wiśniewski i Kusy”. Dotatkową atrakcją imprezy był występ aktorów scen krakowskich w spektaklu pt.: „Legenda na wesoło, tym razem o smoku wawelskim”.
Po burzliwych debatach jury ogłosiło werdykt:
Pierwsze miejsce zdobyła grupa „Altanka Świętokrzyska” z WTZ Kałków-Godów Jako nagrodę otrzymali zestaw mikrofonowy.
Drugie miejsce przyznano grupie „Silentium” z DPS „Relax” Brody Nagrodą którą otrzymali był mikrofon dynamiczny.
Trzecie miejsce zajęła grupa „Brzask” z ŚDS Starachowice . Nagroda za zdobycie tego miejsca było oświetlenie sceniczne.
Przyznano również wyróżnienia:
Pierwsze z nich otrzymała grupa „Fermata” z WTZ Sienno. Nagrodą za pierwsze wyróżnienie było oświetlenie sceniczne.
Drugie wyróżnienie przypadło WTZ Starachowice Zdobyli oni mikrofon dynamiczny.
Trzecie wyróżnienie w kategorii najlepszy aktor przypadło Tomaszowi Dziurze za rolę Ojca Kiełka w „Legendzie świętokrzyskiej” . Uczestnik WTZ Starachowice otrzymał odtwarzacz MP4.

II Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2011 pod tytułem: „Legendy Świętokrzyskie i nie tylko…” realizowane były przy wsparciu Finansowym Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przekazanych przez Powiat Starachowicki.
Nagrody i upominki przekazane przez Urząd Marszałkowski w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Starachowicach i Telewizję Polską SA. oraz pamiątkowe dyplomy wręczyli: w imieniu Marszałka Województwa Pani Maria Adamczyk – Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i w imieniu Starosty Starachowickiego Pan Wiesław Daszkowski – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach.
Duży wkład rzeczowy i finansowy mieli sponsorzy i darczyńcy tego przedsięwzięcia, za co organizatorzy II Spotkań Teatralnych Osób Niepełnosprawnych Kałków-Godów 2011 składają serdeczne podziękowania.