V Konkurs Wiedzy Religijnej

P1140555Kilkadziesiąt pytań dotyczących Biblii, Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz życia i działalności prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, to przedmiot zmagań uczestników tegorocznego Konkursu Wiedzy Religijnej rozegranego w dniu 23 maja.

Jednym z głównych celów, które chcemy realizować poprzez przeprowadzanie tego typu konkursów jest zachęcenie do korzystania z Pisma Świętego, pogłębienie wiedzy religijnej, przybliżenie sylwetek świadków wiary – powiedział br. Grzegorz Baczyński ze wspólnoty zakonnej Braci Chrystusa Cierpiącego w Kałkowie – Godowie.
Można by powiedzieć, nic niezwykłego, jeden z wielu konkursów rozgrywanych w okolicznych placówkach Powiatu Starachowickiego. O jego wyjątkowości stanowili jednak uczestnicy, osoby niepełnosprawne intelektualnie. W tym roku rekrutujące się z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starachowicach i Kałkowie – Godowie oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach.
Ich wysiłek, determinacja, walka z tremą i własnymi emocjami zasługują na szczególne uznanie. W tym tonie wypowiadał się ks. Czesław Wala, proboszcz parafii z Kałkowa – Godowa i kustosz tutejszego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Pozostając pod dużym wrażeniem ubiegłorocznych zmagań w tym roku przyjął honorowy patronat nad konkursem.
Podziwu dla jego uczestników nie krył również ks. Henryk Wólczyński proboszcz parafii Św. Judy Tadeusza w Starachowicach, który przewodniczył komisji konkursowej. Pytania mieli trudne, ale determinację jeszcze większą by zmierzyć się z nimi.
Staraliśmy się dostosować sposób prowadzenia konkursu do możliwości osób niepełnosprawnych, tak by podczas intensywnego wysiłku robić konieczne przerwy, podczas których można było zregenerować siły i zrelaksować się przy muzyce i smacznie upieczonej kiełbasce.
Sam konkurs został podzielony na trzy etapy. Do dwóch pierwszych uczestnicy otrzymali zestawy pytań. Przy wielu z nich umieściliśmy sygnatury z Pisma Świętego, które wskazywały fragmenty zawierające odpowiedzi. Postawiliśmy przy tym na rozwijanie samodzielności, dając im czas i wolną rękę co do sposobu przygotowań. Wiem, że odpowiedzi szukali w Biblii, przeglądali internet i inne źródła. Zaskoczeniem były dla mnie wyniki III finałowego etapu, dotyczącego osoby Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Ponieważ podany był tylko jego temat i nikt nie znał treści pytań, nie wiedzieliśmy czy uczestnicy poradzą sobie z jego opanowaniem. Moim zdaniem poszło im rewelacyjnie – powiedział Andrzej Amborski jeden z organizatorów.
Zwycięzcami tegorocznej V edycji konkursu zostali: I miejsce Wojciech Makowski, II miejsce Tomasz Dziura, III miejsce Dorota Puchała. Pozostali uczestnicy to: Marek Kukla, Rafał Lisowski, Piotr Kuminek, Łukasz Przygoda.
W ramach konkursu odbył się również Quiz Biblijny. Z pośród 21 osób, które udzieliły poprawnych odpowiedzi na zamieszczone w nim pytania wylosowano trzy nagrody.
Na początku konkurs ten był rozgrywany tylko wśród naszych uczestników, rok temu zaprosiliśmy do udziału warsztat ze Starachowic, a teraz gościliśmy uczestników już z trzech placówek naszego powiatu. Mam nadzieję, że na tym nie koniec. Gratuluję uczestnikom, dziękuję organizatorom i życzę wszystkim – do zobaczenia za rok – podsumował Roman Konopka kierownik WTZ z Kałkowa – Godowa. Organizatorzy dziękują za wsparcie ks. Czesławowi Wali, wspólnocie Braci Chrystusa Cierpiącego z Kałkowa – Godowa i Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Niepełnosprawnym „Radość” z Godowa.